Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumparare cu clauza viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumparare cu clauza viagera

Buna ziua.

Am si eu o problema si cu ajutorul dumneavostra sper sa o rezolv.
Sotia mea a facut inainte de casatorie act de vanzare cumparare cu clauza viagera pe apartamentul parintilor ei. Deci intre ea si parintii ei.
Dupa casatorie noi am locuit o perioada cu ei in acel apartament. Datorita unor neintelegeri am fost nevoiti sa ne mutam cu chirie. Inainte sa ne mutam noi am inceput sa modernizam apartamentul (termopane, parchet etc.).
Dupa o anumita perioada 6 luni i-am rugat sa ne gireze cu apartamentul lor ca sa putem sa luam si noi un apartament. Nu au fost de acord, insa au venit cu o alta solutie. Sa le facem o casa la tara 2 camere, bucatarie, baie, si sa ramanem noi in apartament. Am facut calcule si am acceptat (pentru ca ieseam mai ieftin). Acum casa este ridicata si aproape finisata si m-am trezit ca ma da afara din apartament. Pe mine pe sotia mea si pe soacra mea.

Ce pot sa fac sa-mi recuperez banii investiti in apartament si in casa de la tara. Tin sa precizez ca nu am facturi pentru tot, deoarece nu m-am gandit ca un parinte poate face asa ceva copilului lui, in plus eu nu puteam sa alerg dupa materiale din cauza timpului (am preferat sa muncesc mai mult sa fac rost de bani). El nu a facut facturi.

Este posibil sa se faca o evaluare a constructiei si sa-mi recuperez banii in instanta?
Apartamentul este bun al sotiei dobandit inainte de casatorie.Modernizarile apartamentului sunt bunuri comune ale sotilor.Casa de la tara ...constructia este bunul comun al sotilor...terenul are alta situatie juridica?!!?Sa inteleg ca mama sotiei este in divort cu tatal sotiei???Daca da atunci apareti la partaj ca parti civile si cereti despagubiri pentru imbunatatirea apartamentului dar si pentru constructia casei de la tara(dupa ce demonstrati in instanta ca familia dv. (sotul+ sotia) a construit ,deci sunt bunuri comune ale dv.) si bineinteles cereti si o expertiza a locuintei construite si eventual sa aveti facturi pentru modernizarea apartamentului.Daca este cum banuiesc in astfel de cazuri instanta va cere la partaj si o evaluare a apartamentului si poate decide ca dv si sotia cu mama ei sa ramana in apartament iar socrul sa ramana in casa de la tara ca si compesatie!!!
Cum sa ceara la partajul din cadrul procesului de divort al parintilor imbunatatirile aduse apartamentului proprietatea fiicei? Din ce relateaza domnul se deduce ca si casa de la tara este pe numele parintilor, pe terenul proprietate a acestora.

Domnule dilema_pg... apartamentul este al sotiei dumneavoastra. Sper ca nu mai exista si o sora sau un frate care ar putea ataca oricand contractul de vanzare-cumparare pe motiv ca ar fi o donatie deghizata.
La partaj, se va imparti casa de la tara intre parintii sotiei, nu si apartamentul proprietatea sotiei dumneavoastra.
Puteti face o actiune in pretentii pentru valoarea casei de la tara in care puteti solicita tatalui valoarea materialelor pentru care le puteti dovedi cu martori si chitante ca le-ati platit dumneavoastra.
Deci aveti dreptate cu donatia deghizata,insa nu aminteste nimic de sora sau frate!!!Dupa casatorie cladirea ridicata pe terenul socrului intra la categoria bunuri comune ale sotilor(fiica +sot) daca acestia demonstreaza cu martori si chitante iar actiunea in pretentii poate fi introdusa de sotii in cauza ,atat pentru modernizarea apartamentului cat si pentru cladirea de doua camere de la tara.Clauza viagera da drept de habitatie pentru parintii sotiei dar daca ei sunt in divort atunci bineinteles ca la partaj se va tine cont de contract si instanta va decide in acest sens,unul din parinti trebuie sa renunte la dreptul de habitatie in apartament ,obtinand in schimb, prin intelegerea partilor,drept de habitatie in locuinta 2 camere a fiicei si sotului ei.
lupalb13 a scris:

Apartamentul este bun al sotiei dobandit inainte de casatorie.Modernizarile apartamentului sunt bunuri comune ale sotilor.Casa de la tara ...constructia este bunul comun al sotilor...terenul are alta situatie juridica?!!?Sa inteleg ca mama sotiei este in divort cu tatal sotiei???Daca da atunci apareti la partaj ca parti civile si cereti despagubiri pentru imbunatatirea apartamentului dar si pentru constructia casei de la tara(dupa ce demonstrati in instanta ca familia dv. (sotul+ sotia) a construit ,deci sunt bunuri comune ale dv.) si bineinteles cereti si o expertiza a locuintei construite si eventual sa aveti facturi pentru modernizarea apartamentului.Daca este cum banuiesc in astfel de cazuri instanta va cere la partaj si o evaluare a apartamentului si poate decide ca dv si sotia cu mama ei sa ramana in apartament iar socrul sa ramana in casa de la tara ca si compesatie!!!

Terenul pe care este construita casa este mostenire a socrului.
Momentan socrii mei nu sunt in divort, stau separati.
dilema_pg, utilizator
Brom a scris:

Cum sa ceara la partajul din cadrul procesului de divort al parintilor imbunatatirile aduse apartamentului proprietatea fiicei? Din ce relateaza domnul se deduce ca si casa de la tara este pe numele parintilor, pe terenul proprietate a acestora.

Domnule dilema_pg... apartamentul este al sotiei dumneavoastra. Sper ca nu mai exista si o sora sau un frate care ar putea ataca oricand contractul de vanzare-cumparare pe motiv ca ar fi o donatie deghizata.
La partaj, se va imparti casa de la tara intre parintii sotiei, nu si apartamentul proprietatea sotiei dumneavoastra.
Puteti face o actiune in pretentii pentru valoarea casei de la tara in care puteti solicita tatalui valoarea materialelor pentru care le puteti dovedi cu martori si chitante ca le-ati platit dumneavoastra.

Apartamentul este pe numele sotiei. Mai are un frate si o sora vitrega. Sora vitrega are apartament lasat de socrul meu la primul divort. Cu fratele ei nu sunt probleme.