Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj casa primita de la parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj casa primita de la parinti

Buna ziua,

Sunt casatorit de 2 ani. Parintii sotiei vor sa cumpere o casa care e aproape gata (tencuita, izolata, cu termopane puse si instalatii electrice) in valoare de cca 60.000 euro. O vor cumpara cu banii lor, pe numele nostru. Inainte de a o cumpara, au contribuit la constructia ei aprox. 20.000 euro si au chitante si facturi pe numele lor. Eu si sotia vom contribui cu cca 15000 euro dupa ce va fi cumparata. Dupa ce casa va fi cumparata pe numele nostru, trebuie sa mai facem un credit de cca 30.000 euro pentru a cumpara mobila, zugraveli, gard, gradina, etc...

--- In cazul unui eventual divort, la partaj, se tine cont de contributia parintilor sotiei? va avea dreptul la mai mult daca va face dovada contributiei cu facturile si chitantele de care vorbeam mai sus?
--- Daca eu primesc de la mama prin contract de vanzare-cumparare un apartament de cca 60.000 euro, cum va contribui la partaj?

Multumesc pentru raspuns!
Pentru contributia parintilor la constructie poate sotia dovedi ca a avut prin intermediul lor, o contributie suplimentara fata de a dvs. la dobandirea imobilului - in caz de divort.
Pentru banii 60.000 de euro pe care vi-i vor da sa cumparati imobilul, cel mai corect este sa faca un act de donatie sume de bani pe numele fiicei lor sau al ambilor soti. In cazul in care banii ii veti primi fara act, tot este posibila dovedirea provenientei sumei-si va fi considerata tot o donatie- acum depinde cum se va demonstra ca a fost facuta- doar fiicei lor sau ambilor soti- in caz de divort probabil vor merge pe prima varianta. Nu uitati ca astfel de sume mari de bani se tin in banci, care pastreaza o evidenta clara a platilor si incasarilor din conturile clientilor, si le furnizeaza instantei la cerere.
Deci raspunsul este da, va avea dreptul la mai mult, avand in vedere ca a contribuit mai mult, prin banii donati de parintii ei.

Prin contract de vanzare-cumparare nu se primeste, ci se cumpara pe bani. Cumparand impreuna cu sotia devine bun comun. Daca doriti ca apartamentul sa fie doar al dvs., mama trebuie sa vi-l doneze.
Nu e bine sa va ganditi deja la divort si partaj cand va faceti casa impreuna.

In cazul uni eventual divort se tine seama ca contributia parintilor si de contributia fiecaruia la dobandirea bunurilor comune, inclusiv de veniturile mai mari pe care le are un sot in raport cu celalalt sot. Parintii ar putea avea chiar un drept de creanta.

Legea spune ca bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune.

Daca nu mai aveti alti frati, mama ar putea sa va faca donatie cu drept de uzufruct viager. Ar fi mai simplu un contract de vanzare-cumparare, dar daca nu va ganditi sa imbatraniti alaturi de sotie si va ganditi chiar la eventualitatea unui divort, atunci este mai indicata donatia cu drept de uzufruct viager. Si atunci bunul ar fi considerat bun propriu, chiar daca este dobandit in timpul casatoriei.
Multumesc de raspunsuri.

Am citit pe net toata ziulica si am inteles ca notiunea de bun comun nu presupune impartirea 50:50% la un eventual partaj. Problema este ca desi eu am firma mea, la care lucrez de ma spetesc, incercand sa fac niste bani cu care sa contribui la casa asta ce va fi cumparata, se pare ca nu voi putea sa contribui nicicum. Nu ma vor lasa socrii. Banii castigati de mine (cca 30.000 euro) vor sfarsi prin a fi cheltuiti pe dotari nesemnificative, ulterioare cumpararii casei, (finisaje, mobila, aparatura casnica marunta) in loc sa pot contribui si eu la pretul initial al casei, pentru a avea drept egal. Adicatelea casa va fi contributia exclusiva a socrilor.

Momentan casa e in constructie, se construieste de catre o firma cu care socru-meu are relatii stranse. Intre timp el a mai bagat ceva bani in casa desi nu e inca proprietar. Si deja strange chitante. Banuiesc ca si el si sotia mea sunt extrem de prevazatori, desi casnicia pare ca merge ff bine, vrem sa avem si un copil.... Insa oamenii isi apara interesele.

Date fiind toate cele de mai sus, eu voi locui cu sotia mea intr-o casa care e de fapt a ei. Suna aiurea ca ma gandesc la lucruri ca astea, insa se pare ca altii se gandesc mai dinaintea mea...

Am vreo sansa sa pot dormi linistit? ce as putea sa fac?
mailexpert a scris:

Sunt casatorit de 2 ani. Parintii sotiei vor sa cumpere o casa care e aproape gata (tencuita, izolata, cu termopane puse si instalatii electrice) in valoare de cca 60.000 euro. O vor cumpara cu banii lor, pe numele nostru. Inainte de a o cumpara, au contribuit la constructia ei aprox. 20.000 euro si au chitante si facturi pe numele lor. Eu si sotia vom contribui cu cca 15000 euro dupa ce va fi cumparata. Dupa ce casa va fi cumparata pe numele nostru, trebuie sa mai facem un credit de cca 30.000 euro pentru a cumpara mobila, zugraveli, gard, gradina, etc...
--- In cazul unui eventual divort, la partaj, se tine cont de contributia parintilor sotiei? va avea dreptul la mai mult daca va face dovada contributiei cu facturile si chitantele de care vorbeam mai sus?
--- Daca eu primesc de la mama prin contract de vanzare-cumparare un apartament de cca 60.000 euro, cum va contribui la partaj?

Sunt două lucruri diferite:
1. În caz de partaj, (de ce toată lumea se gândeşte la divorţ imediat după căsătorie, sau chiar înainte de a se căsători???:-/:( ), contribuţia părinţilor unuia dintre copii îi profită copilului acestora, pentru că se presupune (în mod corect, de altfel!!!;) ), că aceasta constituie o gratificaţie doar a copilului lor, nu şi a soţului acestuia, fiind făcută intuituu personae...;) , astfel că partea ce-i va reveni soţiei va fi net superioară, fiind astfel răsturnată prezumţia contribuţiei egale la dobândirea bunurilor comune.
2. Dacă veţi cumpăra prin contract de vânzare-cumpărare de la mama dv. un imobil, căsătorit fiind, se prezumă că preţul a fost achitat de soţi, şi acesta va face parte din comunitatea de bunuri, urmând ca, în caz de partaj, să-l împărţiţi 50-50%. Dacă tot vă gândiţi la divorţ, şi mama dv. vrea să vă facă un mic cadou, acest imobil, de ce trebuie să încheiaţi un contract de vânzare-cumpărare? Chiar veţi plăti preţul sau este o donaţie deghizată? În caz afirmativ, există şi alte metode...;)
Corina Capotã, Avocat
mailexpert a scris:

Multumesc de raspunsuri.

Am citit pe net toata ziulica si am inteles ca notiunea de bun comun nu presupune impartirea 50:50% la un eventual partaj. Problema este ca desi eu am firma mea, la care lucrez de ma spetesc, incercand sa fac niste bani cu care sa contribui la casa asta ce va fi cumparata, se pare ca nu voi putea sa contribui nicicum. Nu ma vor lasa socrii. Banii castigati de mine (cca 30.000 euro) vor sfarsi prin a fi cheltuiti pe dotari nesemnificative, ulterioare cumpararii casei, (finisaje, mobila, aparatura casnica marunta) in loc sa pot contribui si eu la pretul initial al casei, pentru a avea drept egal. Adicatelea casa va fi contributia exclusiva a socrilor.

Momentan casa e in constructie, se construieste de catre o firma cu care socru-meu are relatii stranse. Intre timp el a mai bagat ceva bani in casa desi nu e inca proprietar. Si deja strange chitante. Banuiesc ca si el si sotia mea sunt extrem de prevazatori, desi casnicia pare ca merge ff bine, vrem sa avem si un copil.... Insa oamenii isi apara interesele.

Date fiind toate cele de mai sus, eu voi locui cu sotia mea intr-o casa care e de fapt a ei. Suna aiurea ca ma gandesc la lucruri ca astea, insa se pare ca altii se gandesc mai dinaintea mea...

Am vreo sansa sa pot dormi linistit? ce as putea sa fac?

Daca nu va lasa sa investiti, nu o faceti! sau daca o faceti strangeti chitante, asa cum fac si altii.
daca vi se cere sa investiti acei bani, din partea familiei, emiteti pretentii: cereti sa fiti trecut co-proprietar cu o cota parte reprezentand contributia la imobil.
In cazul unui eventual partaj, se va tine seama de contributia fiecarui sot la dobandirea bunurilor comune.
Daca nu aveti ce face cu banii si vreti sa-i "investiti", in afara casatoriei, cumparati-le ceva parintilor, sau fratilor cu banii astia. Exista riscul ca ulterior sa nu mai recunoasca ca au primit banii de la dumneavoastra, dar in cineva trebuie sa ai incredere in ziua de azi...