Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara (si din urma?)- fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara (si din urma?)- fara venit

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati. Am doi copii minori, de 10 ani, gemeni (asta inseamna mereu cheltuieli duble, la tot!), iar sotul declara ca nu are venituri si nu plateste nimic, nici macar suma infima stabilita la divort. Ce pot face, sa-l determin sa contribuie la intretinerea copiilor, am avut intelegere pt el multi ani, dar acum pur si simplu nu mai fac fata? Nu-mi permit sa angajez un avocat, precizez. Multumesc anticipat.
Cand v-a fost fixata pensia , acum cati ani ?
Il puteti actiona din nou in judecata pt ca pensia ce se va stabili sa se raporteze la actualul salariul minim pe economie. Cereti 1/3 din el. Nu aveti de plata decat 20 de lei cat e taxa de timbru, iar cererea insotita de vechea hotarare, copii dupa certificatele de nastere ale copiilor, dupa buletinul dvs si chitanta de la administratia financiara unde veti plati taxa de timbru, le depuneti la judecatoria pe raza careia va aflati domiciliul.
Daca nu va plati pensia ce se va hotari, veti merge la politie pt a depune plangere penala pt abandon de familie.
Mai puteti apela la un executor judecatoresc pt a recupera pe aceasta cale pensia ce este stabilita deja pe ultimii 3 ani si pe cea curenta.

Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.
Pensia a fost stabilita in urma cu 8 ani si era 42lei / copil!
Mai am o ultima intrebare: spuneti ca pot apela la un executor pt a recupera pensia pe ultimii 3 ani (de ce numai 3, este prevazuta o limita?). Insa el nu detine nici un bun pe numele lui, cum o sa pot recupera acei bani? Stiu ca mama lui are posibilitati materiale, insa nu am idee daca are ea vreo obligatie...Multumesc.
d12d, utilizator
Dreptul dvs la actiune e prescris pt datorii mai vechi de 3 ani, e o sanctiune a creditorului pt ca nu actioneaza, nu-l intereseaza de dreptul lui.
Cat tatal e capabil de munca, mama-sa nu poate fi obligata sa va intretina copiii, responsabilitatea e a parintilor.
Nu are bunuri, dar poate are salariu sau va avea.

Am inteles, deci tot eu sunt 'sanctionata', dupa ce ca statul ii da voie unui om in putere, apt de munca, sa declare ca nu are venituri - desi mananca, se imbraca, se distreaza, traieste! - si sa plateasca un procent din salariul minim pe economie, in loc sa-l oblige ca intr-un termen dat, sa-si gaseasca un loc de munca si sa achite o suma decenta (nu 42 ron/copil) pt copii. In fine, asta e justitia la noi, intelegatoare cu unii, care nu merita si taman pe dos cu altii. Da, tatal e apt de munca, dar de 10 ani declara ca nu munceste, iar eu trebuie sa fac eforturi supraomenesti pt a creste singura doi copii. Nu, nu o sa aiba niciodata salariu, nu declarat - in orice caz, deoarece situatia asta ii convine de minune. Scuze ca m-am ambalat, dar anumite legi nu mi se par corecte. Nu e vina dvs., desigur. Multumesc pentru raspunsuri.
d12d, utilizator
Nu il poate obliga nimeni sa munceasca, insa e obligat sa plateasca pensie, e problema lui din ce.
Daca dvs ati asteptat sa plateasca de bunavoie atatia ani, nu e de vina legea.
Dupa doua luni in care nu platea pensie si daca nu aveati ce ii executa, trebuia sa ii faceti plangere penala, se cerceta si sar fi vazut cat e neputinta si cat rea credinta in neplata pensiei. E drept ca trantorii sunt priviti cu destula ingaduinta, insa daca depuneti plangere de cate ori isi abandoneaza copiii, se rezolva ceva pana la urma..intr-un fel sau altul, ori isi ia de munca cu ziua si plateste, ori ajunge dupa gratii, e alegerea lui.