Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere micro. Cui ramane patrimoniuI?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere micro. Cui ramane patrimoniuI?

Va salut,
Am o microintreprindere SRL, impozit 3% pe venit.
Sunt asociat unic/administrator si am un singur angajat.
Pe firma am cumparat cateva echipamente (ex: un laptop, o licenta software etc) de valori mici, toate <10.000 RON.
Tot in firma am suma "X" sa zicem 10.000 euro.

Doresc sa inchid firma din motive personale.

Am toate declaratiile depuse la zi, salariatul e platit la zi, nu am taxe, totul in regula.

Va rog sa imi spuneti pe scurt pasii in inchiderea unei firme.

De asemenea, va rog sa imi spuneti cui raman echipamentele cumparate si cui ramane suma de bani din cont.
Din cate cunosc patrimoniul revine asociatului unic (deci mie).
Ma intereseaza ce valoare trebuie sa platesc dupa echipamente si ce valoare dupa bani.
Pe scurt, cu cat raman dupa inchiderea firmei (echipamente / bani) daca patrimoniul trece de la persoana juridica la persoana fizica ?

Va multumesc
Etapele sunt dizolvare voluntara, lichidare, radiere.
Patrimoniul radiatei trece in proprietarea dvs. ca persoana fizica in baza unei hartii de la Registrul Comertului. Dvs. veti plati 16% impozit pe venit pentru valoarea care va revine.
Valoarea bunurilor reiese din acte in functie de amortizarile respective, sau inainte de inchidere pur si simplu va facturati bunurile de pe firma pe persoana fizica.