Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Utilizare software fara licenta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Utilizare software fara licenta

Salutare comunitate,

Ma confrunt cu urmatoarea problema, am primit astazi un email din partea unei companii care pretinde ca i-am uitilizat software-ul fara licenta, si ca, la randu-i, aceasta companie intentioneaza sa ceara despagubiri. Acum, ca sa va dau si un background va specific urmatoarele:
1. compania este nou infiintata (de 3 luni) si inca nu avem niciun echipament cumparat (pc, laptop, tableta, etc.)
2. am facut gestul necugetat si m-am logat pe email, pe calculatorul personal al unui coleg de breasla, unde intradevar acesta folosea un pachet de solutii software piratat.

Cum ma sfatuiti sa procedez in acest caz? Nu doresc sa escaladeze situatia si doresc medierea cat mai rapida a situatiei. Culmea ironiei, noi ne gandeam ca cumparam perioada aceasta (dupa incheirea trimestului de anul trecut) sa cumparam 2 laptopuri cu software de la o firma concurenta...
Buna ziua,
daca societatea dvs nu detine vreun device care sa utilizeze un software fara licenta atunci aceasta nu poate fi trasa la raspundere. Consider ca puteti raspunde si sa informati pe cel care v-a notificat despre acest lucru.
Multumesc frumos pentru raspuns!