Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

buna ziua as avea o intrebare legata de asigurarile de sanatate. eu momentan nu am servici si nici somaj si mi s-a spus ca pot fi trecuta ca si coasigurata pe asiguararea tatalui meu care este pensionar pentru a beneficia de servicii medicale fara plata. este adevarat?
1. Pot beneficia de asigurare la sanatate, fara plata contributiei:
- toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
- soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate.

2. Asadar dvs. nu puteti fi coasigurata tatalui dvs.
va multumesc pentru raspuns.