Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal cu Instiintare de plata necompletata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal cu Instiintare de plata necompletata

Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie procesul verbal e redactat in 3 exemplare unul ramane la politist si cate unul la celelalte doua parti implicate in accidentul usor. Ce se intampla in cazul in care pe foaia pe care o primeste ca exemplar cel care trebuie sa plateasca amenda nu e completata rubrica instiintare de plata (intre indigo si acea zona a foii a mai fost o alta foaie care a impiedicat imprimarea pe exemplarul 3).

Avand in vedere ca doua dintre exemplare sunt corect completate iar al treilea exemplar nu, este acesta motiv de contestare al procesului verbal ?

Multumesc!
Nu cred ca poate constitui motiv de contestare fiind vorba de o eroare materiala.
Am uitat sa precizez un amanunt destul de interesant accidentul s-a produs in Bucuresti sectorul 6, iar constatarea in sectorul 1 acum fara instiintarea de plata care da detaliile necesare platii, de unde se stie la ce administratie de sector se face plata? e ceva prevazut in lege?

Multumesc din nou!
Ar putea constitui motivul unei contestatii ..d.ar daca amenda nu e mare mai bine mergi si o platesti si scapi mai usor .
Daca faci contestatie totul depinde de judecator ...si in cele mai multe cazuri castiga " Militianu' " .
Acum tu hotarasti ce vrei sa faci ... dar eu zic sa nu te complici aiurea .