Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea c.i.m. pana la comunicarea deciziei de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea c.i.m. pana la comunicarea deciziei de pensionare

un salariat doreste sa se pensioneze anticipat si nu vrea sa mai lucreze pana la primirea deciziei de pensionare. Exista vreo lege care-i permite acest lucru? Cum inregistram in Revisal aceasta perioada?
Art.3 C.mun. ii permite asa ceva, si anume :
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Prin urmare, daca nu mai doreste sa continue activitatea pana la primirea decziiei de pensionare, poate solicita incetarea c.i.m. cu acordul paertilor sau prindemisie.

incetarea c.i.m. se va completa si transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Daca inceteaza cim cu acordul partilor nu mai primeste gratificatia de pensionare
Despre ce gratificatie de pensionare este vorba???
prin ccm primeste un anumit nr.de salarii in functie de vechime.
In acest caz, poate alege varianta solicitarii unui CFP pana la incetarea de drept a c.i.m. ca urmare a comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei anticipate.

In REVISAL , daca se aproba cFP cu suspendarea c.i.m., se va opera suspendarea c.i.m. in baza art.54 C.mun.

Operatia de suspendare se poate face apeland butonul "Suspendare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare":
Se selecteaza din lista contractul care se doreste a fi suspendat si se apasa butonul "Continuare".

In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei suspendare: se selecteaza din lista de valori predefinite temeiul legal de suspedare a contractului
- Data inceput suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a suspendarii contractului
- Data sfarsit suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a suspendarii contractului
- Alte detalii: se completeaza cu alte detalii referitoare la suspendarea contractului

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

Se salveaza datele si apoi se genereaza fisierul care se va depune/transmite la ITM.