Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pfa-persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pfa-persoana cu handicap

Sunt o persoana cu handicap grad II.Am iesit la pensie la limita de varsta.Dupa pensionare am infiintat un pfa .Va rog sa ma ajute cineva, cu un raspuns, daca in acest caz trebuie sa platesc impozit,cas,cass pe pfa.Va multumesc!

Art. 26. din Legea nr. 448/2006 arata ca Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de facilităţi fiscale:
printre care si scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială, deci nu trebuie sa platiti aceste contributii
după cîte ştiu eu exista o reducere la impozit de 50%