Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit- angajat incadrat in gradul 2 de handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit- angajat incadrat in gradul 2 de handicap

sunt incadrat in gradul de handicap 2-accentuat.angajatorul refuza sa ma scuteasca de impozit pe salariu motivind ca nu am dreptul.este corect?
nu are dreptate, persoanele cu handicap accentuat si cele cu handicap grav beneficiaza de scutire de impozit pe salar, dar trebuie sa veti hartie unde sa fie specificata categoria de handicap (grav sau accentuat)
Gradele de handicap sunt: usor, mediu, accentuat si grav.

Incadrarea in grad si tip de handicap a adultilor cu handicap se face de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap.
ISTPH judetean Comisia de expertiza a persoanelor cu handicap elibereaza un certificat de incadrare intr-o caregorie de persoane cu handicap care necesita protectie speciala.

Lege nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap-Art. 26. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;