Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... certificat de incadrare grad handicapat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

certificat de incadrare grad handicapat

buna ziua,
va rog sa ma ajutati.... am primit de la un angajat care timp de 6 luni a avut concediu medical cod 14... un certificat de incadrare in grad de handicap, accentuat (2).
va rog sa-mi spuneti ce implicatii are asupra firmei, trebuie acordata vreo facilitate?
multumesc.
In temeiul art 26 din legea nr 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatiile de natura salariala