avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gratiere

Tata este condamnat la 2 ani si 9 luni de suspendare ,din legea 87/1 dupa noul cod penal.Beneficiaza de gratiere?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:44, 1 Februarie 2014
Nu.
Legea 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal.

Art. 15
(1) Masura suspendarii conditionate a executarii pedepsei aplicata in baza Codului penal din 1969 se mentine si dupa intrarea in vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendarii conditionate a executarii pedepsei prevazute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocarii sau anularii acesteia, este cel prevazut de Codul penal din 1969.

www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Februarie 2014
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare cu suspenare kacio kacio Salut. Am o condamnare cu suspendare la art. 181 de 2 ani din 2010 , eu beneficiez de schimbarea noului cod penal? (vezi toată discuția)
Gratierea sebastain sebastain am primit o pedeapsa cu supendare de 2 ani plus inca 2 de incercare intrebarea mea este mi se va sterge aceasta cu ocazia intrarii in vigoare anoului cod penal ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal GabriellaS GabriellaS Buna ziua! Exista posibilitatea ca pedepsele cu suspendare, sa fie anulate? Multumesc! (vezi toată discuția)