Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gratierea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gratierea

am primit o pedeapsa cu supendare de 2 ani plus inca 2 de incercare intrebarea mea este mi se va sterge aceasta cu ocazia intrarii in vigoare anoului cod penal din 1 februarie 2014 sau in urma legii amnistitiei si gratierii , sau aceasta din urma lege nu va intra in vigoare ? va multumesc anticipat

LEGE Nr. 187 din 24 octombrie 2012
pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal
ART. 15
(1) Măsura suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicată în baza Codului penal din 1969 se menţine şi după intrarea în vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendării condiţionate a executării pedepsei prevăzute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocării sau anulării acesteia, este cel prevăzut de Codul penal din 1969.
Suspendarea nu se sterge prin gratiere.
Se iese din inchisoare prin gratiere.
Dvs. nu va aflati la inchisoare.
asta inseamna ca eu nu ma incadrez in categoria acelora care beneficiaza de aceasta amnistitie ?
Gratierea nu este reabilitare.
Ies persoanele dar daca comit noi infractiuni sunt recidivisti.
Prin gratiere nu se mai executa pedeapsa in regim de detentie.
Dvs. Sunteti liber si nu in inchisoare...