Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... NCPP - reducerea termenului de incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

NCPP - reducerea termenului de incercare

Buna seara,
Daca am fost condamnat pe vechiul cod la 1 an de inchisoare cu suspendare conditionata , cu un termen de incercare de 3 ani pentru complicitate la luare de mita(decizie definitiva si irevocabila), pot beneficia de o reducere de pedeapsa sau de o reducere a termenului de incercare odata cu intrarea in vigoare a noului cod?
Va multumesc!
Nu beneficiati de absolut nimic.
ART. 15 LPACP
(1) Măsura suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicată în baza Codului penal din 1969 se menţine şi după intrarea în vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendării condiţionate a executării pedepsei prevăzute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocării sau anulării acesteia, este cel prevăzut de Codul penal din 1969.
multumesc pentru informatii. dar daca s-ar aplica legea amnistiei si gratierii as putea fi reabilitat mai repede?
multumesc.