Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentintele penale!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentintele penale!

buna ziua! va rog, lamuriti-ma si pe mine: sentintele penale, date in fond si care se ataca numai cu recurs, se considera definitive sau cum?
Buna ziua.Recursul constituind o cale de atac ordinarã, pot fi atacate cu recursul numai hotãrârile nedefinitive (sentinþe, decizii ºi încheieri nedefinitive).Hotãrârile pronunþate de cãtre instanþa de recurs, având caracter definitiv (decizii ºi încheieri definitive), nu pot fi atacate pe calea recursului.
vaiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!! cata eroare, d-le avocat!!! cum puteti spune ca recursul este o cale ordinara de atac!!!??? total gresit: recursul este o cale EXTRAORDINARA de atac. iar hotararile date cu drept de recurs sunt definitive, ele devenind definitive si irevocabile in urma pronuntarii hotararii date in recurs.
Caile de atac ordinare: apelul-art. 361 C. pr. penala; recursul-art 385 -c. pr. penala:)
Daca in sentina penala scrie( in dispozitiv) : cu drept de recurs in 10 zile de la comunicare acea sentinta NU ESTE DEFINITIVA!
Ea devine definitiva in momentul in care nu s-a declarat rec in termen de catre niciuna dintre parti sau cand rec declarat a fost retras inauntrul termenului.
!!!! In penal este "ün pic" mai altfel decat in civil......si nu vom intalni NICIODATA o hot judecatoreasca care sa fi ramas si....irevocabila....
Ar fi interesant sa ne spuneti ce obiect are dosarul!
kamar a scris:

vaiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!! cata eroare, d-le avocat!!! cum puteti spune ca recursul este o cale ordinara de atac!!!??? total gresit: recursul este o cale EXTRAORDINARA de atac. iar hotararile date cu drept de recurs sunt definitive, ele devenind definitive si irevocabile in urma pronuntarii hotararii date in recurs.

Suntem in penal, nu in civil. :)