Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot solicita punerea in aplicare a hotararii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot solicita punerea in aplicare a hotararii judecatoresti pronuntate de prima instanta?

sant persoana indreptatita pe baza legii 10/2001 sa primesc despagubiri pentru imobil ce nu mai poate fi restituit in natura .
intrucat a.n.r.p. si c.c.s.d. au primit dosarul in 2008 si nu l-au solutionat , le-am chemat in judecata in temeiul legii 554/2004 si curtea de apel a dat o sentinta "Definitiva.Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare" prin care obliga paratele sa solutioneze dosarul meu in termene precise sub sanctiunea platii unor penalitati pentru fiecare zi de intarziere.
paratele au declarat recurs si i.c.c.j. a stabilit un termen de judecata a recursului.
observ in dictionarul academiei romane ca hotararea definitiva este "hotarare a unui organ de jurisdictie impotriva careia nu mai exista nici o cale ordinara de atac (apel,recurs)" si ca recursul este "cale de atac prin care se cere unei instante superioare sa verifice legalitatea si temeinicia unei hotarari judecatoresti nedefinitive, in vederea anularii sau modificarii".
inteleg ca exista o contradictie intre termeni in sentinta pe care am obtinuta pentru ca daca e definitiva nu poate fi atacata cu recurs . inteleg corect ?
am citit ca o hotarare definitiva este executorie de drept iar calea de atac nu suspenda executarea . pot cere punerea in aplicare a sentintei curtii de apel chiar daca paratele au declarat recurs si recursul nu s-a judecat inca ?
multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta sa inteleg in ce situatie ma aflu si ce trebuie sa fac.
O hotarare este definitiva dupa pronuntarea apelului si devine irevocabila dupa solutionarea recursului.
Hotararile definitive sunt executorii.
Ca sa va lamuriti, cititi art.377 Cod procedura civila.
Nu e nicio contradictie in termeni: vedeti ca la recurs se spune ca se cere unei instante superioare ..., deci in primul caz de care vorbiti inseamna ca nu mai puteti contesta hotararea la aceeasi instanta
Puteti cere executarea, iar paratele vor cere suspendarea executarii.
Eu raspund numai la prima parte a mesajului dvs.:
observ in dictionarul academiei romane ca hotararea definitiva este "hotarare a unui organ de jurisdictie impotriva careia nu mai exista nici o cale ordinara de atac (apel,recurs)" si ca recursul este "cale de atac prin care se cere unei instante superioare sa verifice legalitatea si temeinicia unei hotarari judecatoresti nedefinitive, in vederea anularii sau modificarii".
inteleg ca exista o contradictie intre termeni in sentinta pe care am obtinuta pentru ca daca e definitiva nu poate fi atacata cu recurs . inteleg corect ?

1. Hotararile pronuntate in prima instanta care sunt susceptibile de a fi atacate numai cu recurs sunt hotarari definitive. Hotararile pronuntate in prima instanta care sunt susceptibile de a fi atacate cu apel sunt hotarari nedefinitive.

Potrivit art. 20 din Legea nr. 554/2004, hotararile in materie de contencios administrativ pronuntate in prima instanta pot fi atacate cu recurs, prin urmare sunt definitive.

2. Recursul este cale extraordinara de atac, nu ordinara (art. 304 si urm. Cod procedura civila).

3. Nu mai cititi Dictionarul Academiei Romane. :)
Art.20 alin.2 din Legea nr.554/2004, recursul suspendă executarea si se judecă de urgenta.
va multumesc . inteleg ca curtea de apel nu ar fi trebuit sa numeasca sentinta ca fiind definitiva din moment ce se poate face recurs si recursul nu s-a judecat.