Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand ramane definitiva o hotarare judecatoreasca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand ramane definitiva o hotarare judecatoreasca?

Sal! Spuneti-mi si mie va rog,cand ramane definitiva o hotarare judecatoreasca-la cate zile dupa pronuntare??
La expirarea termenului de recurare, asa cum scrie in subsolul hotararii (15 zile)
alexionut a scris:

Sal! Spuneti-mi si mie va rog,cand ramane definitiva o hotarare judecatoreasca-la cate zile dupa pronuntare??

depinde de hotarare.
Potrivit art. 377, alin. (1) Cod procedura civila sunt hotarari definitive:
1. hotararile pronuntate in prima instanta si susceptibile de a fi atacate cu recurs;
2. hotararile pronuntate in prima instanta susceptibile de a fi atacate cu apel dar impotriva carora nu s-a exercitat calea de atac a apelului;
3. hotararile pronuntate in prima instanta, susceptibile de a fi atacate cu apel si impotriva carora a fost exercitata aceasta cale de atac dar judecata acestuia s-a perimat ori cererea de apel a fost respinsa sau anulata;
4. hotararile pronuntate de instante in calea de atac a apelului, indiferent daca au fost sau nu atacate cu recurs.

Acum spuneti-ne si noua la ce hotarare judecatoreasca faceti referire.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
in ce sens depinde de hotarare?in prima hotarare la fond ,nu scrie definitiva ,scrie cu drept de recurs 10 zile de la pronuntare.nu inteleg daca am facut recurs la curtea de apel si mi s-a respins cand devine definitiva??cand s-a pronuntat curtea de apel sau prima instanta??
va multumesc
Stimată doamnă,

Fiți atentă la situațiile expuse de colega Pintea anterior.

Oricum, eu consider că nu ați formulat bine întrebarea, având în vedere că s-a respins recursul. Dacă s-a respins acest recurs, hotărârea devine irevocabilă, nu definitivă, de la data respingerii recursului.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator