Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce mai pot face dacã am exercitat recursul în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce mai pot face dacã am exercitat recursul în termenul menþionat eronat în hotãrâre?

in hotare se mentiona 15 zile pt. promovare recurs, de la comunicarea hotararii.
Recursul a fost depus in interiorul celor 15 zile.

Dar, daca in litigii de munca ( pt. recuperare pagube ) termenul prevazut de lege este de 10 zile, iar recursul a fost respins ca tardiv,
ce se mai poate face ? Ca doar este greseala instantei ca a trecut in hotarare cele 15 zile pt. recurs ?

Se poate face Contestatie in anulare ?
Se poate face o Cerere de repunere in termen ?
Solicitati instantei de recurs casarea hotararii si trimiterea ei spre rejudecare, precum şi menţionarea corectă a termenului de declarare a acesteia.
Tardivitatea căii de atac este imputabilă primei instanţe care a redactat eronat sentinţa pronunţată, dvs supunându-se dispoziţiei instanţei.
va rog sa ma ajutati ca cateva raspunsuri

1 - pentru casarea hotararii si trimiterea spre rejudecare a cauzei
ce tip de cerere trebuie sa formulez ?
Cum se numeste o asemena cerere ?

2 - in ce baza pot sa solicit casarea hotararii pentru cauza mea ?
Care este articolul de lege pe care pot sa-l invoc ?

3 - deci, tardivitatea caii de atac ( a recursului respins ca tardiv )
nu este imputabila si persoanei care a facut recursul in termen de 15 zile
( cat indica hotararea ), in loc de 10 zile cat indica legea ?
Eu am respectat termenul indicat in hotarare si m-am incadrat in acel termen,
dar eu nu am nici o vina ?
Exista posibilitatea sa pierd procesul, chiar daca nu sunt eu de vina ?

Eroarea ( termenul gresit de recurs indicat de instanta),
este posibila ca sa nu fie luata acum in calcul de instanta de recurs
si sa-mi respinga cererea ( cea pe care mi-ati spus sa o fac )
pe motiv ca termenul de exercitare a recursului ( in cazul meu )
este dat ( determinat ) de lege, si nu de instanta de judecata ?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
freeelis a scris:
Tardivitatea căii de atac este imputabilă primei instanţe care a redactat eronat sentinţa pronunţată, dvs supunându-se dispoziţiei instanţei.

Nici vorbă! :) Termenul de recurs este prevăzut de lege, nu dat de judecător.

Nimeni nu se poate prevala de necunoașterea legii. Potrivit art. 301 Cod procedură civilă coroborat cu art. 103 din acelaşi act normativ, termenul de recurs este de 15 zile, atunci când legea nu dispune altfel, iar sancțiunea care intervine în cazul în care o persoană nu a exercitat recursul în termenul prevăzut de lege este decăderea.

Această chestiune este tranșată de foarte mult timp și există o bogată practică judiciară în sensul celor arătate de mine mai sus. Nicio instanță nu ar admite o eventuală cale extraordinară de atac.
Dar ce pot face ?

daca judecatorul de la instanta de fond a indicat in hotarare Termen recurs: 15 zile de la comunicarea hotararii,

iar judecatorul de la instanta de recurs mi-a respins recursul ca tardiv introdus,
considerand ca recursul trebuia facut in Termen recurs: 10 zile,
cf. art.215 din Legea nr.62/2011 ( a dialogului social ) coroborat cu art.301 Cpc ?
( fiind vorba de o actiune in raspundere patrimoniala ).

Cum se mai poate judeca recursul ?
Sau ce alta cale de atac se mai poate face ?
Stimat forumst,

Din păcate pentru dvs, dna Gabriela Pintea are perfectă dreptate. Jurisprudenţa este clară, categorică şi, totodată, nefavorabilă dvs.

În acest sens, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat în mod repetat. Ca exemplu, citez:

Decizia civila nr. 1859 din 27 februarie
,,Termenul de recurs este un termen legal imperativ, astfel incat nerespectarea lui va atrage decaderea din dreptul de a exercita calea de atac, cu consecinta respingerii recursului ca tardiv formulat.,,

Decizia nr. 1641 din 8 martie 2012
,,În sensul textului art. 103 alin.(1) C.proc.civ., împrejurarea mai presus de voinţa părţii care justifică repunerea în termen trebuie să fie una obiectivă, asimilabilă forţei majore, care nu putea fi prevăzută şi nici depăşită de parte.,,

Dar, mai mult decât atât, recursul dvs înţeleg că este epuizat, în sensul în care instanţa s-a pronunţat deja prin respingerea acestuia.

Astfel, printr-o cale extraordinară de atac, dvs doriţi practic rejudecarea recursului pentru a corecta o decizie definitivă, fără a vă încadra în motivele specifice de exercitare a unei căi extraordinare de atac. Acest lucru nu este posibil, datorită faptului că ceea ce urmăriţi dvs tinde spre alterarea principiului stabilităţii raporturilor juridice derivate dintr-o hotărâre definitivă, principiu deosebit de important.

Prin urmare, din punctul meu de vedere, nu văd ca fiind reale şansele dvs de succes.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator