Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu de munca -um pot revizuii o hotarare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu de munca -um pot revizuii o hotarare definitiva, irevocabila, cu investire executorie

am un litigiu de munca, am fost sanctionata disciplinar, am contestat decizia respectiva in instanta, instanta de fond a admis in parte actiunea formulata de mine, in sensul ca trebuie sa imi fie platit salariul si anulata sanctiunea din CM., pretentiile maeriale mi-au fost insa respinse. Am facut recurs, iar CAB a respins recursul ca nefondat, nu mi-a fost comunicata decizia, am trecut zilele trecute pe la Tribunal, am facut sentinta pronuntata de tribunal definitiva ,irevoabila si executorie. Nu se poate executa, doarece, mie mi-a fost incheiata CM cu o alta decizie de sanctionare (si sunt multe greseli ), care nu mi-a fost comunicata de fostul angajator, iar instanta a admis plata salariuli pe luna respectiva, fara a mentiona suma. Nu inteleg, dupa ce a revenit dosarul de la CAB, nu mai este un termen la instanta de fond care a si facut sentinta definitiva ,irevoabila si executorie???
Cum as putea sa cer instantei sa precizeze suma salariului, corectarea greselilor din cartea de munca, si evident anularea sanctiunii.
Deciziile pronuntate de Curtea de Apel in recurs nu se mai comunica, fiind irevoabile si nepaiputand fi atacate cu nicio cale ordinara de atac.
Dupa ce se redacteaza decizia de catre Curtea de Apel, dosarul revine la Tribunal, unde nu se mai da niciun termen de judecata, litigiul fiind terminat.
In cazul in care sentinta tribunalului cuprinde erori materiale ori sunt necesare lamuriri su completari, puteti formula o cerere de indreptare, lamurile sau completare, dupa caz, la Tribunal.
RizeaCoralia a scris:

am un litigiu de munca, am fost sanctionata disciplinar, am contestat decizia respectiva in instanta, instanta de fond a admis in parte actiunea formulata de mine, in sensul ca trebuie sa imi fie platit salariul si anulata sanctiunea din CM., pretentiile maeriale mi-au fost insa respinse. Am facut recurs, iar CAB a respins recursul ca nefondat, nu mi-a fost comunicata decizia, am trecut zilele trecute pe la Tribunal, am facut sentinta pronuntata de tribunal definitiva ,irevoabila si executorie. Nu se poate executa, doarece, mie mi-a fost incheiata CM cu o alta decizie de sanctionare (si sunt multe greseli ), care nu mi-a fost comunicata de fostul angajator, iar instanta a admis plata salariuli pe luna respectiva, fara a mentiona suma. Nu inteleg, dupa ce a revenit dosarul de la CAB, nu mai este un termen la instanta de fond care a si facut sentinta definitiva ,irevoabila si executorie???
Cum as putea sa cer instantei sa precizeze suma salariului, corectarea greselilor din cartea de munca, si evident anularea sanctiunii.

Exista un termen in care pot sa depun cererea de indreptare a erorii maeriale? Mai ales ca sentinta nu se poate executa, nici la ITM nici sa imi recuperez banii de la angajator. Ce este de facut, in plus cartea de munca este plina de greseli in complectare- evident pe baza declaratiilor fostului angajator.
Potrivit art.281 ind.1 alin.1 C.proc.civ., în cazul în care sunt necesare lămuriri cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea dispozitivului hotărârii ori acesta cuprinde dispoziţii potrivnice, părţile pot cere instanţei care a pronunţat hotărârea să lămurească dispozitivul sau să înlăture dispoziţiile potrivnice .
Din aceste prevederi rezultă că numai părţile pot solicita lămurirea dispozitivului hotărârii sau înlăturarea dispoziţiilor potrivnice din acesta . Cererea se adresează instanţei care a pronunţat hotărârea al cărei dispozitiv se cere a fi lămurit. Întrucât legiuitorul nu prevede un termen , înseamnă că cererea poate fi formulată oricând, atâta timp cât nu s-a solicitat punerea în executare a hotărârii .
După declanşarea executării silite, lămurirea dispozitivului hotărârii poate fi solicitată numai pe calea contestaţiei la executare, în condiţiile art.399 alin.1 teza a II-a C.proc.civ. , înăuntrul termenului de prescripţie a dreptului de a cere executarea silită .

Deciziile pronuntate de Curtea de Apel in recurs nu se mai comunica, fiind irevoabile si nepaiputand fi atacate cu nicio cale ordinara de atac.
Dupa ce se redacteaza decizia de catre Curtea de Apel, dosarul revine la Tribunal, unde nu se mai da niciun termen de judecata, litigiul fiind terminat.
In cazul in care sentinta tribunalului cuprinde erori materiale ori sunt necesare lamuriri su completari, puteti formula o cerere de indreptare, lamurile sau completare, dupa caz, la Tribunal.

Impotriva deciziei Curtii de Apel, am formulat contestatia in anulare- cale de atac extraordinara