avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu de risc maternal

Cum se socotesc veniturile pentru determinarea bazei de calcul a indemnizatiei ?
Se iau in considerare bonurile de masa ?
Ce perioada de cotizare se ia in calcul ?
La suma rezultata dupa aplicarea procentului de 75% ce retineri se fac ?
Cel mai recent răspuns: iuliaraban , utilizator 11:31, 4 Februarie 2014
Calculul indemnizatiei se face astfel:
- se aduna veniturile brute din cele 6 luni anterioare (pentru concediu medical in ianuarie 2014 se considera lunile iulie-decembrie 2013) - nu se considera tichetele de masa pentru ca valoarea acestora nu intra la calculul contributiei de sanatate
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni
- se imparte total venituri la total zile lucrate, se obtine o valoare cu 2 zecimale
- indemnizatia = media zilnica x 75% x nr.zile lucratoare incluse in perioada calendaristica inscrisa pe certificatul medical

Indemnizatia de risc maternal este scutita de impozit.
CAS se plateste 10,5% din valoarea calculata de 35% din salariul mediu pe economie, proportional cu numarul de zile lucratoare de concediu medical
CASS=0
somaj=0
multumesc pentru lamuriri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal Silviamarinescu Silviamarinescu Buna ziua. In mai 2016 am am inceput activitatea la o alta companie. In septembrie am Intrat in concediu medical de 75% pana la data 1 nov cand am intrat ... (vezi toată discuția)
Calcul risc maternal Tigantele93 Tigantele93 Cum se calculeaza riscul maternal daca eu am net 1200 ?? (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie pentru concediul medical Christina16 Christina16 Buna ziua! M-ar ajuta tare mult daca mi-ati spune ce salariu urmeaza sa primesc pe perioada concediului medical. Mentionez urmatoarele: sunt angajata firmei ... (vezi toată discuția)