Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsa la libertate dupa noul cod penal 2014
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsa la libertate dupa noul cod penal 2014

Pentru lipsirea de libertate în mod ilegal pedepsele erau 3-10 ani, acum vor fi 1-7 ani dupa noul cod penal intrat in vigoare in 1 februarie 2014?si daca o persoana a fost condamnata la 3 ani si 6 luni pnt lipsirea de libertate dupa noul cod penal i se v a scadea ceva din pedeapsa??.. Multumesc
nu,pt k este condamnat mai putin decat maximul prevazut de NCP adica 7 ani
rodica1985, utilizator
multumesc