Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redozarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redozarea pedepsei

va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns....sotul meu are 19 ani condamnare definitiva intro incadrare de 15-25 pentru grup organizat si talharie ..in noul cod penal va avea 7-18 incadrare.inafara faptului k il va scadea la maximu
l din ncp adica 18 va mai beneficia de o reducere?precizez faptul ca initial la tribunal i sa dat 25 de ani iar apoi la apel i sau luat 6 ani si a ramas la 19..va multumesc.
numi raspunde nimeni.....:(
Este posibilă reducerea pedepsei , dacă pedeapsa aplicată depășeșste limitele prevăzute de noul cod penal în ceea cce privește infracțiunile pentru care a fost condamnat.
Faptul că am ai beneficiat de o reducere, la o instnață superioară, nu poate să-l priveze de un drept legal pe soțul dvs. Nu au legătură una cu cealalată.
stiu ca vor trebui sa o reduca la maximul din ncp adica 18...iar el are 19.ma interesa daca ii vor scadea mai mult din cate am inteles este o lege in care ii poti scadea o treime din pedeapsa dar sa nu fie mai mica decat minimul din ncp...„„sau (7) Cand o dispozitie din legea noua se refera la pedepse definitiv aplicate, se tine seama, in cazul pedepselor executate pana la data intrarii in vigoare a acesteia, de pedeapsa redusa sau inlocuita potrivit dispozitiilor alin. (1)-(6)„„multumesc