Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cer contopire sau contestatie la executare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cer contopire sau contestatie la executare ?

1. am fost condamnat 4 ani cu suspendare sub supraveghere
2. o fapta mai veche judecata dupa aceasta condamnare mi-a mai adus 1 an si 6 luni
3. instanta a facut contopire, mi-a anulat beneficiul suspendarii si m-a trimis dupa gratii pentru 4 ani fara niciun spor
4. pentru o fapta din aceeasi perioada, in timp ce executatm cei 4 ani, am fost extradat in sua unde am primit 2 ani si 6 luni pe care i-am executat in intregime
5 . acum ma trimit in tara si va intreb ce solicit eu, contopire sau contestatie la executare
6. daca ramaneam sa execut cei 4 ani ,acum fractia ar fi fost indeplinita

Aveti dreptul de a cere ceea ce considerati.
Instana va face calificarea juridica.
Aveti dreptul de a va angaja si avocat daca considerati necesar.
Daca nu va angajati avocat veti primi avocat din oficiu.
Acesta va cere ce va considera el.
Situatia dvs. Trebuie analizata cu atentie si o va face instanta...
Contestatie la executare nu prea vad de ce ati face...si nu ar conta chiar daca ati face-o...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1. daca cer contopire, chiar daca voi fi judecat dupa vechiul cod, tinand cont de noul cod, instanta va fi tentata sa-mi dea un spor mare
2. daca as gasi motive de contestatie la executare si s-ar lua in calcul pedeapsa executata in sua (care este recunoscuta in tara), as pute sa solicit eliberarea avand in vedere ca fractia a fost indeplinita ( evident prezentand caracterizari din sua, cursurile facute etc. )
Cand ati sesizat instanta?

Daca vreti sa incercati sa gasiti o solutie buna in raport de ceea ce ati vrea ar trebui sa va angajati avocat.
Tot nu se vede ca ati putea face contestatie la executare in acest moment.
Ulterior, se poate discuta, dar nu acum...
1. contopirea intre 4 si 1.5 s-a facut fara spor
2. cand am plecat in sua mi s-a spus ca este mai bine sa plec in timpul ececutarii de aici pentru ca ce voi face acolo se va scadea de aici
3. m-ar interesa scaderea din pedeapsa de 4 ani pe care o aveam de executat a perioadei pe care am executat-o in sua fara sa mai solicit contopire
4. nu am solicitat nimic pana acum pt ca nu am ajuns inca in tara
Trebuie sa va ganditi ce vreti si in functie de acest lucru sa va decideti.
Ar fi bine sa aveti avocat angajat in Romania.
Pare sa fie vorba si de trabnsferul persoanei condamnate.
sau e vorba de extradare?