Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand vin in tara ?

am fost condamnat in romania la 4 ani cu executare
am fost extradat in sua pentru alte fapte inainte sa ajung in penitenciar
am executat pana acum 34 luni si mi-ar fi fost necesare 32 luni pt comisie
americanii imi dau drumul in mai cu time served ( fara datorii la statul american )
daca ei ma pun la avion fara insotitor, unde merg eu prima data, acasa sau la politie
pun aceasta intrebare deoarece acasa eu am un copil mic si trebuie sa stiu daca ma duc acasa sau la politie in vederea inceperii unui proces in urma caruia o instanta sa decida ce fac
Trebuie contopite pedepsele si scazut ceea ce s-a executat in state. Luati legatura cu un avocat cand veniti in tara.
Luati de urgenta legatura cu un avocat din Romania ca sa va studieze cazul si sa sesizeze instanta romana.
Din aeroport ajungeti direct in arest in Romania daca exista mandat de executare a pedepsei.

Pana sa ajungeti in tara ar fi bine ca avocatul sa deschida deja procesul ca sa nu stati si mai mult in detentie.
Trebuie contopite pedepsele sau sa se faca deducerea pedepsei executate si veti sta arestat pana atunci.
Poate dura si 4-5 luni sau chiar mai mult daca nu aveti avocat care sa faca demersurile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
este obligatoriu sa fac contopire sau pot apela la contestatie la executare din care sa mi se deduca (in baza caracterizarilor din sua) perioada executata ?
inainte sa fiu extradat, mi-au fost contopite pedepsele din tara si au ramas 4 ani fara niciun spor
eu nu vin cu niciun rest de aici din sua si as vrea sa evit o contopire care se poate lasa cu un spor indiferent pe ce cod ma judec
am trimis familiei toate caracterizarile de aici si inteleg ca in momentul in care am si sentinta as putea sa rog un avocat in romania sa demareze un proces chiar si fara mine ?
Nu este incident niciun caz pentru contestatie la executare. Pentru acest lucru trebuia sa va aflati in executarea unei pedepse in Romania. Cererea se adreseaza instantei de executare, pentru unul din urmatoarele motive:
a) când s-a pus în executare o hotărâre care nu era definitivă;

b) când executarea este îndreptată împotriva altei persoane decât cea prevăzută în hotărârea de condamnare;

c) când se iveşte vreo nelămurire cu privire la hotărârea care se execută sau vreo împiedicare la executare;

d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză de stingere ori de micşorare a pedepsei.

Ceea ce trebuie sa faceti este cerere pentru contopirea pedepselor. Spor nu prea se dispune in astfel de cereri, insa depinde de cererea procurorului, de apararea din cauza etc.
Se poate demara procesul si fara dvs.
Si mai trebuie recunoscuta hotararea pronuntata in strainatate. O alta procedura judiciara.
Conform legii noi sporul de pedeapsa este obligatoriu din cate cunosc eu.

Veti fi tinut arestat pana se va lamuri problema.
Exista un mandat de executare a pedepsei care trebuie anulat si emis un alt mandat...
Sa aveti actele din care rezulta ca ati executat pedeapsa in SUA.
E insa foarte posibil sa se faca adresa de instanta romana in SUA, prin comisie rogatorie.

Cine va aduce in Romania?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat