Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand vin in tara ?

am fost condamnat in romania la 4 ani cu executare
am fost extradat in sua pentru alte fapte inainte sa ajung in penitenciar
am executat pana acum 34 luni si mi-ar fi fost necesare 32 luni pt comisie
americanii imi dau drumul in mai cu time served ( fara datorii la statul american )
daca ei ma pun la avion fara insotitor, unde merg eu prima data, acasa sau la politie
pun aceasta intrebare deoarece acasa eu am un copil mic si trebuie sa stiu daca ma duc acasa sau la politie in vederea inceperii unui proces in urma caruia o instanta sa decida ce fac
Eu cred ca da.
Nu stiu insa sigur situatia dvs.
Avocatul din Romania poate merge de urgenta sa vada care este situatia cu dosarul din Romania.
Asa ati putea afla situatia sub aspect juridic pe plan international.
la care dosar va referiti ?
privitor la dosarul de extradare de la curtea de apel bucuresti nu exista informatii pentru ca s-a interesat avocatul
va referiti la dosarul de la curtea de apel craiova prin care a ramas definitiva hotararea de 4 ani cu executare data de judecatorie ?
Acolo unde aveti emis mandatul de executare a pedepsei in Romania.
nu stiu cine a emis mandatul
daca m-ar fi dus intr-un penitenciar, poate as sti
m-au dus la jilava si nu m-au primit
m-au adus noaptea la craiova si nu m-au primit
m-au lasat in arestul politiei capitalei
nu am vazut niciun document
in 18 feb 2012 a avut loc procesul la curtea de apel craiova prin care a confirmat decizia judecatoriei craiova de 4 ani cu executare
dupa pronuntare, m-au sunat de la bucuresti de la politie, sa-mi spuna ca m-au cautat si ca nu m-au gasit
le-am zis ca sunt plecat din localitate si ca pe 22 feb. , ma voi prezenta pesonal la sectia de politie
dupa cum nu m-a primit niciun penitenciar, s-ar zice ca nu s-a emis un mandat de executare
dupa faptul ca am fost cautat de politie, s-ar zice ca da
este posibil sa nu existe un mandat de executare si sa se emita odata cu inoarcerea mea in tara ?
este posibil sa se fi suprapus doua mandate de arestare si cel privind extradarea sa fi fost mai puternic ?
Eu am caz cu doua mandate de executare...
Deci, se poate si cu mai multe...

In cazul dvs. este foarte important ca avocatul sa dezlege enigma mandatelor deoarece este extrem de importanta.

Dupa parerea mea s-a emis in mod sigur mandat de arestare...
Nu am avut insa situatie ca a dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat