Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca am executat pedeapsa in SUA, pot fi liber cand vin in tara ?

am fost condamnat in romania la 4 ani cu executare
am fost extradat in sua pentru alte fapte inainte sa ajung in penitenciar
am executat pana acum 34 luni si mi-ar fi fost necesare 32 luni pt comisie
americanii imi dau drumul in mai cu time served ( fara datorii la statul american )
daca ei ma pun la avion fara insotitor, unde merg eu prima data, acasa sau la politie
pun aceasta intrebare deoarece acasa eu am un copil mic si trebuie sa stiu daca ma duc acasa sau la politie in vederea inceperii unui proces in urma caruia o instanta sa decida ce fac
sunt perfect de acord cu dumneavoastra
cand m-am gandit la evitarea contopirii (chiar daca logic trebuie judecata dupa vechiul cod), a fost pentru motivul ca omul este subiectiv si cu un ochi la noul cod si pentru faptul ca nici vechiul cod nu interzicea sporurile, as putea fi penalizat
eu am facut o fapta in 2002 si o alta in 2008
cea din 2008 s-a judecat rapid si am primit 4 ani cu suspendare sub supraveghere
cea din 2002 s-a terminat in 2012 si am primit 1 an si 6 luni cu suspendare
desi nu am incalcat nicio regula stabilita pentru pedeapsa de 4 ani cu suspendare , pentru o fapta petrecuta inainte si judecata mai tarziu, mi s-a facut contopire si pus sa execut cei 4 ani
daca as fi incalcat conventiile stabilite de instanta as fi inteles
asa..
Pentru a se aplica legea penala mai favorabila era necesar sa fie deschis procesul pe legea veche.
Aplicarea legii vechi la un proces inceput ulterior nu cred ca se va aplica decat daca se gasesc argumente puternice.
Pana in prezent nu am observat a fi alfel.

Ultimele procese deschise de mine pe asa ceva au fost pe 30 ianuarie 2014 sesizand pe vechea lege instanta.

Nu este insa exclus sa se aplice legea veche si in aceasta speta desi nefiind un proces inceput pe vechea lege vor exista probabil mari probleme.
Eu nu am considerat sa risc inutil si clientii au inteles ca era urgenta.

In aceasta speta s-a aplicat deja o pedeapsa si avem o hotarare definitiva.

Era bine ca domnul user sa fi sesizat instanta anterior datei de 1 februarie 2014 deoarece avocatul va avea mai mult de lucru si sansele nu sunt clare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocatul de aici mi-a promis ca imi trimite toate documentele care se pot face aici si care imi pot fi de ajutor in tara
de asemenea d-na psiholog imi poate trimite o caracterizare oficiala pentru toata perioada de aici si care imi poate servi la eliberarea conditionata
unde sa-mi trimita aceste documente pentru ca daca au un caracter oficial , doamna zice ca nu poate sa mi le trimita acasa la sotie sau parinti ?
sa le trimita la ministerul justitiei si la proces sa fie solicitate de avocatul pe care o sa-l angajez in tara ?
Actele sa ajunga la avocat.
Dvs. veti ajunge in detentie imediat ce ajungeti in tara.

Daca instanta va fi lamurita nu va mai face alte demersuri.
Daca erati extradat era mai usor.
cum adica extradat ?
de aici acolo am fost extradat cu sentinta la curtea de apel bucuresti
as putea fi extradat de aici ?