Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia obligatorie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia obligatorie

Buna seara as dorii sa stiu daca mai exista legea pensiei obligatorii pentru tinerii pana in 35 ani ,Pot sa imi retrag banii de la fondul de pensie obligatorie?
Bu puteti sa ii retrageti. Legislatia e in vigoare.
Daca este vorba de pilonul II de pensi administrat privat, as vrea sa stiu, care este procedura (ce trebuie facut) pentru a recupera acesti bani?
Multumesc.
Nu puteti sa ii retrageti pana la varsta de pensionare, doar sa va mutati la alt fond privat.
M-ati linistit.#-o Asa stiam si eu ca se prevede in legea 411/2004, legea fondurilor de pensii obligatorii administrate privat, la art. 135.
Art. 135:
(1) Participantul are dreptul la o pensie privată de la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare pentru limită de vârstă în sistemul public.

(2) Suma totală cuvenită pentru pensia privată nu poate fi mai mică decât valoarea contribuţiilor plătite, diminuate cu penalităţile de transfer şi comisioanele legale.
Multumesc.