avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia privata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia privata

eu m-am inscris la pensia privata facultativa; ma pot retrage?;nu cred ca am prea mari benificii
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 12:51, 16 Mai 2010
Este destul de greu sa va retrageti daca aveti pina la 35 de ani numai daca treceti la alt fond privat, peste aceasta virsta este o procedura greoaie iar banii cotizati ii obtineti in transe intr-o perioada mare de timp
Eu am 41 ani, cand m-am inscris aveam38 ani
nicoleta-veronica a scris:

eu m-am inscris la pensia privata facultativa; ma pot retrage?;nu cred ca am prea mari benificii

Prin aderarea la un fond de pensii privat, nu puteti avea beneficii decat incepand cu varsta de pensionare.
Iata reglementarea din lege:

Art. 35. - (1) După aderare sau repartizare, participanţii sunt obligaţi să contribuie la un fond de pensii şi nu se pot retrage din sistemul fondurilor de pensii administrate privat pe toată perioada pentru care datorează contribuţia de asigurări sociale la sistemul public de pensii, până la deschiderea dreptului la pensia privată.
top dan a scris:

Este destul de greu sa va retrageti daca aveti pina la 35 de ani numai daca treceti la alt fond privat, peste aceasta virsta este o procedura greoaie iar banii cotizati ii obtineti in transe intr-o perioada mare de timp

Mentiune: Numai dupa varsta de pensionare si nu inainte.Varianta cu transele este pentru cei care la varsta de pensionare nu au acumulat un fond suficient pentru a beneficia de o pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie privata obligatorie Costin85 Costin85 Buna ziua poate ma ajuta si pe mine cineva pt ca am o nelamurire .Tatal meu in varsta de 53 de ani a primit acasa o scrisoare privind activul personal lla ... (vezi toată discuția)
Angajat devenit pfa - ce se intampla cu pilonul 2? tattila tattila Buna ziua daca un angajat bugetar devine PFA si avea o adeziune obligatorie (avand varsta sub 35 de ani in 2007) la pilonul 2 , iar acum avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Pensiile private obligatorii intrebare madvic madvic Buna ziua! Din moment ce am mai putin de 35 de ani si nu am aderat la un fond de pensii privat, am fost repartizat aleatoriu de institutia de evidenta ... (vezi toată discuția)