avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie privata obligatorie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie privata obligatorie

Buna ziua poate ma ajuta si pe mine cineva pt ca am o nelamurire .Tatal meu in varsta de 53 de ani a primit acasa o scrisoare privind activul personal lla Fondul de Pensii Administrat Privat in anul 2008.As dorii sa stiu daca cei de peste 35 de ani sunt repartizati ca dministratori la fondul de pensii private...sau s-a facut o greseala ...cum de altfel asa cred si eu.precizez ca in scrisoare exista si un tabel privind activul personal acumulat la Fondul de Pensii Administrat Privat in anul 2008. Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:39, 18 Aprilie 2009
Art. 30. lEGEA 411/2004 - (1) Persoanele în vârstă de până la 35 de ani, care sunt asigurate potrivit
prevederilor art. 5 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi
alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, şi care
contribuie la sistemul public de pensii, trebuie să adere la un fond de pensii.
(2) Persoanele, altele decât cele prevăzute la alin. (1), în vârstă de până la 45 de ani,
care sunt deja asigurate şi contribuie la sistemul public de pensii, pot adera la un fond
de pensii.
Va multumesc pt raspuns ,dar cred ca exprimarea mea a fost gresita ..deoarece vroiam sa stiu daca cei peste 35 de ani ,cum este tatal meu de 53 sunt repartizati aleatoriu la Fondul de Pensii privat?Nu a optat pentru aceasta.Si in schimb m-am uitat si pe cuponul de pensie dar nu era nimic nici acolo.In scrisoarea venita am vazut ca participarea lui la Fondul de pensii in anul 2008 era de 230 lei! va multumesc pentru ajutor
Tatal dumneavoastra este pensionar? ....pentru ca ati afirmat ca v-ati uitat pe cuponul de pensie.
La varsta dumnealui nu putea sa fie inscris in Pilonul II de pensii private obligatorii. Sa nu fie o confuzie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virare de la pfi catre pilonul ii Ana-Maria Pintea Ana-Maria Pintea Bună ziua. Dacă am înființat un PFI , statul mai virează către pilonul II o parte din contribuția mea? (vezi toată discuția)
Care este varsta maxima aderare de aderare la un fond privat ... carmenbucur carmenbucur Care este varsta maxima aderare de aderare la un fond privat de pensii pilon 2 ? (vezi toată discuția)
Pensii administrate privat romascanu romascanu Mi-e lene sa citesc cu atentie legea 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat. Fac 35 de ani pe 29 iulie. Eu TREBUIE sau eu POT sa particip ... (vezi toată discuția)