avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod penal

Buna ziua,

ca urmare a intrarii in vigoare a ncp , cei cu tentativa de omor calificat , cu pedeapsa de 4 ani cu executare , pot beneficia de o reducere a pedepsei? In cazul in care nu beneficiaza se poate cere rejudecarea ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: daniela2276 , utilizator 11:10, 4 Februarie 2014
Ramane la fel, nu beneficiaza de nimic.
Se poate cere o revizuire a dosarului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa stiu cand intra noul cod penal ContSters221277 ContSters221277 prietenul meu este inchis din luna iulie ptr tentativa de omor si are o condamnare de 6 ani ,as dori sa stiu daca ii va mai scadea din pedeapsa cand va intra ... (vezi toată discuția)
Lege favorabila in noul cod penal melinaR melinaR buna seara am si eu citeva intrebarii nepotul meu e inchis in baza art 173-174 cpp a re de facut o pedeapsa de 7 ani jumatate din care a facut 4ani jumatate ... (vezi toată discuția)
Stimați membri ai acestui forum, vreau să declar un articol ... artemis84 artemis84 Stimați membri ai acestui Forum, Vreau să declar un articol ca fiind neconstituțional. Cu alte cuvinte, vreau să ridic o excepție de ... (vezi toată discuția)