Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea certificatului de nastere romanesc, copil ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea certificatului de nastere romanesc, copil nascut in Spania

Buna ziua .As dori sa stiu eu ce acte ne sunt necesare pentru obtinerea certificatului de nastere romanesc ,in Romania.Fica mea este nascut in spania ,are deja 10 luni si vrem sa obtinem certificatul de nastere romanesc .Mentionez ca nu suntem casatoriti si ca va merge doar tatal ei sa solicite certificatul .Unde trebuie sa il solicitam si cam cat dureaza obtinerea lui ? Va multumesc ,sper ca am fost explicita :D
Mai intai verificati ca datele din certificat sa corespunda intru totul cu datele din actele dvs. de identitate. Banuiesc ca minora este recunoscuta de tatal ei. Certificatul spaniol trebuie sa fie apostilat. In romania il traduceti si il legalizati la un notar. Tatal sa aiba certif. de nastere si buletinele in original. Daca in Romania nu aveti domiciliul comun va indic sa faceti dvs. o declaratie la ambasada, consulat sau la un notar care are apostila de la Haga in care sa declarati domiciliul copilului la mama sau la tata. Restul Declaratiilor le da tatal cand ajunge in Romania. Transcrierea dureaza si 30 de zile.