Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca sanctiunea aplicata de 3 ani cu suspendare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca sanctiunea aplicata de 3 ani cu suspendare inceteaza conform ncp

INFRACTIUNEA SAVARSITA: Art. 25, raportat la Art. 215 al. 1, 2, 3 cu aplic Art. 41 al 2 cod Penal

Sanctiunea aplicata persoanei condamnate: 3 ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei, pe un termen de incercare de 8 ani.

Data supravegherii: Data inceperii: 21.05.2008 - Data terminarii: 20.05.2016

INTREBARI:
1. Daca sanctiunea aplicata de 3 ani cu suspendare inceteaza
2. Daca data terminarii supravegherii sufera modificare conform noului Cod Penal (adica inceteaza supravegherea)
3. Cand poate fi facuta reabilitarea (incepand cu ce data)
Legea nr.187/2012:

Art. 4
Pedeapsa aplicata pentru o infractiune printr-o hotarare ce a ramas definitiva sub imperiul Codului penal din 1969, care nu depaseste maximul special prevazut de Codul penal, nu poate fi redusa in urma intrarii in vigoare a acestei legi.

Art. 16
(1) Masura suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei aplicata in baza Codului penal din 1969 se mentine si dupa intrarea in vigoare a Codului penal, pana la implinirea termenului de incercare stabilit prin hotararea de condamnare.
(2) Pentru determinarea legii penale mai favorabile cu privire la suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei conforma art. 5 din Codul penal, instanta va avea in vedere sfera obligatiilor impuse condamnatului si efectele suspendarii potrivit legilor succesive, cu prioritate fata de durata termenului de incercare sau supraveghere.

Noul cod penal:

ART. 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

ART. 167

Calculul termenului de reabilitare

(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
(4) În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere.
Veti ramane pe legea veche.
avand in vedere ca vorbim de inselaciune si nu despre o fapta care nu mai este prevazuta de lega penala , nu veti beneficia de nimic.