Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Chemare in garantie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Chemare in garantie

Am imprumutat masina cuiva care ulterior a provocat un accident in Ungaria cu pagube materiale. S-a constatat ca masina nu avea polita RCA , nici Carte Verde. Cei de la BAAR l-au dat in judecata pe sofer pentru recuperarea pagubelor iar acesta m-a chemat in garantie. Care este riscul sa ajung sa platesc eu aceste daune ?
Obligativitatea de a avea polita RCA si Carte Verde va revine dvs. in totalitate ca proprietar al masinii. Cu siguranta autoritatile ungare vor face regres impotriva dumneavoastra.
Poate sunt obligatia mea RCA si Cartea Verde dar nu eu am provocat accidentul, plus ca eu cred ca orice sofer care se urca la volan tb sa se asigure ca are toate documentele in regula, altfel nu pleaca la drum. Politia amendeaza soferul daca nu are RCA, nu proprietarul masinii !
mihacireasa, utilizator
Pentru neincheierea RCA/CV, proprietarul este amendat:
www.avocatnet.ro/content/art...
Daunele produse, vor fi recuperate de la vinovat.
Si simpla conducerea unui autovehicul fara RCA este o contraventie supusa amenzii.
Culpa privind daunele se recupereaza de la vinovat si ar fi putut fi platite de asiguratorul politei obligatorii, in cazul cand ar fi existat.
nucu$, utilizator