Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cpp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cpp

Noul cpp prevede o singura cale de atac, recursul? Ce se intampla cu cauzele care au fost judecate in prima instanta la tribunal, apoi in apel la CA si 1 feb. 2014 le-au prins in recurs la ICCJ?
Acestia s-au scos deoarece se judeca pe recurs la ICCJ...
Cei care prind 1 februarie 2014 la curtea de apel... nu se mai judeca prea bine dar o pot face si aceia daca au motive de recurs...confom legii...
Unele lucruri sunt complicate dar legea e lege insa, cu toate acestea, avocatii va pot ajuta ca sa indrepte legea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Noul cod de procedură penală penală prevede o singură cale ordinară de atac : apelul.
Cu privire la soluțiile referitoare la căile de atac în procesele începute sub vechiul cod și care continuă după intrarea în vigoare a noului cod , acestea ar fi: Căi de atac:

- dacă procesul a început sub vechiul cod și sentința se pronunță după apariția noului cod, ea este supusă căii de atac, termenului si condițiilor de exercitare din noua lege;

- dacă sentința s-a pronunțat sub vechiul cod și încă nu a expirat termenul de apel/recurs se poate ataca doar cu apel potrivit noii legi; recursul declarat devine apel;

- dacă apelul/recursul a fost deja declarat la data apariției noului cod, el rămâne ca apel la instanța sesizată deja, dar care pentru judecată va aplica noul cod;

- dacă s-a dat soluția în apel, încă nu a expirat termenul de recurs sub vechiul cod și a apărut noul cod, atunci soluția din apel e definitivă și eventualul recurs declarat se va considera recurs în casație;

- recursul început sub vechea legea rămâne în continuare să fie judecat de acea instanță și după regulile de recurs din vechiul cod;

- recursul în casație din noul cod nu poate fi exercitat cu privire la hotărârile rămase definitive sub vechiul cod.