Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie Administrator societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie Administrator societate comerciala

Buna ziua!

Sunt numit Administrator societate comerciala in actul constitutiv al unei firme, si am si contract de munca pe acelasi post. Daca doresc sa renunt la acest statut, ce trebuie sa fac? Care sunt procedurile? Mentionez ca nu exista o alta persoana in conducerea firmei. Firma are un asociat unic, care nu are nici o alta functie in cadrul firmei.

Astept cu interes raspunsurile Dvs.
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru functia din c.i.m. - va puteti da demisia .

2. Pentru functia detinuta in baza actului constitutiv - se poate renunta la mandatul respectiv.
freeelis a scris:

1. Pentru functia din c.i.m. - va puteti da demisia .

2. Pentru functia detinuta in baza actului constitutiv - se poate renunta la mandatul respectiv.

Daca se poate, va rog sa detaliati procedura de renuntare a mandatului. Multumesc!
Încetarea funcţiei de administrator poate interveni pentru motive ce ţin de voinţa societăţii (revocarea), de persoana administratorului (renunţarea la mandate, incapacitatea, condamnarea într-o cauză penală), de cauze naturale (moartea) sau de alte cauze (dizolvarea societăţii).

O cauză de încetare a funcţiei de administrator este şi renunţarea sau demisia administratorului.
Încetarea funcţiei de administrator prin renunţarea ori demisia acestuia se bazează pe principiul libertăţii de voinţă a persoanei administratorului, precum şi pe acela al simetriei, fiind firesc ca renunţarea să constituie privilegiul absolut al administratorului, aşa cum revocarea este ad nutum şi reprezintă privilegiul exclusiv al societăţii comerciale.

Detalii
[ link extern ] /
In cazul meu, cui adesez cererea de demisie?