Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie din functia de administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie din functia de administrator

Sotul meu este administratorul unei firme.In urma cu 1 luna firma a fost vanduta,dar a ramas administrator.Cum poate renunta la aceasta functie?Vrea sa renunte definitiv la acest loc de munca dar este legat de aceasta functie.
Functia de administrator in baza a ce document o detine, contract de mandat sau c.i.m.?
In baza actului constitutiv al firmei.
Pentru functia detinuta in baza actului constitutiv - se poate renunta la mandatul respectiv.

Încetarea funcţiei de administrator poate interveni pentru motive ce ţin de voinţa societăţii (revocarea), de persoana administratorului (renunţarea la mandate, incapacitatea, condamnarea într-o cauză penală), de cauze naturale (moartea) sau de alte cauze (dizolvarea societăţii).

O cauză de încetare a funcţiei de administrator este şi renunţarea sau demisia administratorului.
Încetarea funcţiei de administrator prin renunţarea ori demisia acestuia se bazează pe principiul libertăţii de voinţă a persoanei administratorului, precum şi pe acela al simetriei, fiind firesc ca renunţarea să constituie privilegiul absolut al administratorului, aşa cum revocarea este ad nutum şi reprezintă privilegiul exclusiv al societăţii comerciale.

Detalii
[ link extern ] /