Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen de prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen de prescriptie

Buna seara! In C.civ. vechi, termenul de 6 luni pentru optiunea succesorala era un termen de prescriptie asa cum spunea art.700. In noul cod civil, la art.1103 se spune:
1) Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de un an de la data deschiderii mostenirii. Este un termen de prescriptie sau nu ? Multumesc mult !
Dupa parerea mea este termen de prescriptie.
Situatia si sanctiunea este la fel cum era in cazul art 700 C.civ. vechi.
De aceeasi parere sunt si notarii din link-ul urmator:[ link extern ]
NCC art 1103 alin. (3) prevede ca:
"(3) Termenului prevăzut la alin. (1) i se aplică prevederile cuprinse în cartea a VI-a referitoare la suspendarea şi repunerea în termenul de prescripţie extinctivă."

Dupa parerea mea, acest termen nu este unul de prescriptie extinctiva, ci unul de decadere, deoarece, pe de o parte, stinge insusi dreptul respectiv, iar pe de alta parte, daca s-ar considera ca este un termen de prescriptie extinctiva, dispozitia inscrisa in art. 1103 alin 3 C.civ. ar deveni inutila. Mai mult decat atat, exercitarea dreptului de optiune succesorala nu presupune introducerea unei actiuni in justitie.
suparattul, utilizator