Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune nouã: instanța competentã, transmiterea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune nouã: instanța competentã, transmiterea cererii

daca vreau sa deschid o actiune noua unde voi depune dosarul la judecatoria sectorului de care apartine cel dat an judecata sau la judecatoria sectorului de care apartin eu ? multumesc anticipat
Art. 107 - Cod Procedura Civilă
Regula generală
(1) Cererea de chemare în judecată se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază sau îşi are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel.
(2) Instanţa rămâne competentă să judece procesul chiar dacă, ulterior sesizării, pârâtul îşi schimbă domiciliul sau sediul.

Retinem din cod : la judecatoria sectorului de care apartine cel dat în judecata (pârâtul).
Codul mai face referire/impune conditii si cu privire la obiectul Cererii de chemare în judecată.
da merci mult mam lamurit , mai as avea o antrebare va rog ! pot deschide actiunea si online ? exista aceasta posibilitate ?
1. Este competentă instanța de la sediul pârâtului dacă legea nu prevede altfel. În alt fel spus, aceasta este regula generală, regulă de la care există excepții. Pentru un răspuns care să vă ajute trebuia să precizați care este obiectul acțiunii.

2. Cererea de chemare în judecată poate fi depusă la instanță personal sau prin reprezentant, poate fi transmisă prin poștă, curier, fax, scanată și transmisă prin poștă electronică sau prin înscris în formă elecronică (art. 199, alin. 1 Cod procedură civilă).