Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Am 4 angajati pe post de agenti de vanzari care nu isi desfasoara activitatea la sediu ci trebuie sa mearga la clientii din aria lor de responsabilitate:
1. Timpul petrecut in masina/tren/avion pana la client este considerat timp suplimentar de munca?
2. Daca introduc clauza de mobilitate angajatul mai are dreptul la diurna sau ore suplimentare?

Multumesc anticipat
clauza de mobilitate insasi da dreptul unui spor la salariu.
:D logica asa ar fi...sa introducem si transportul in timpul de lucru....daca va permite patronul, de ce nu, introduceti si drumul cu masina de acasa la sevici...si punteti-l si la ore suplimentare.
Antoanela Geaman, Avocat
1. Timpul petrecut in masina/tren/avion pana la client este considerat timp suplimentar de munca?
Durata deplasarii nu este considerata munca suplimentara.

2. Daca introduc clauza de mobilitate angajatul mai are dreptul la diurna sau ore suplimentare?
Art. 25 C.mun.
(1) Prin clauza de mobilitate partile in contractul individual de munca stabilesc ca, in considerarea specificului muncii, executarea obligatiilor de serviciu de catre salariat nu se realizeaza intr-un loc stabil de munca. In acest caz salariatul beneficiaza de prestatii suplimentare in bani sau in natura.
(2) Cuantumul prestatiilor suplimentare in bani sau modalitatile prestatiilor suplimentare in natura sunt specificate in contractul individual de munca.

Clauza de mobilitate este una, iar munca suplimentara este altceva. Inserarea clauzei de mobilitate in c.i.m. nu exclude aplicarea prevederilor legale privind acordarea diurnei si a respectarii dispozitiilor legale privind munca suplimentara.
Multumesc