Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori sezinari; acces in imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori sezinari; acces in imobil

este posibil ca unul dintre mostenitorii sezinari si sotia supravietuitoare sa limiteze accesul celuilalt mostenitor sezinar in imobilul care formeaza masa succesorala, in sensul de a nu-i permite accesul in una dintre camere , bucatarie si baie? poate fi acest drept de posesie al mostenitorilor sezinari ingradit prin nepermiterea accesului intr-o parte a locuintei?
Buna seara.Mostenitorii sezinari vin la mostenire in lipsa descendentilor, fie singuri, fie in concurs cu sotul supravietuitor.In speta prezentata de dvs in situatia in care nu s-a facut succesiune nici unul dintre mostenitorii sezinari si nici sotia supravietuitoare nu poate ingradi dreptul celuilalt mostenitor sezinar in bunuri ce fac parte din masa succesorala
mostenitorii sezinari = descendentii si ascendentii
lolo0112, utilizator
in afara art 673 C. civ., mai exista vreo alta norma care sa reglementeze dreptul de posesie al motenitorilor sezinari?
exista vreun articol de lege care limiteaza dreptul de posesie al mostenitorilor sezinari?