Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Regim juridic bunuri din masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Regim juridic bunuri din masa succesorala

Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:

Daca o mostenire nu a fost dezbatuta ( mostenitorii nu au deci certificate ) atunci care este regimul juridic al bunurilor ce formeaza masa succesorala?

Mai specific: bunurile ( terenuri arabile si un apartament )sunt in posesia unuia dintre mostenitori ( descendent) care a semanat terenurile. Celalalt descendent acuza ca nu exista dreptul primului de a utiliza terenurile pentru ca nu s-au individualizat cotele si nu s-a facut partajul. Poate posesorul sa culeaga fructele fara a fi afectat de pretentiile celuilalt? Ce calitate are el? Daca mostenitorul neposesor distruge culturile ( asa cum a amentintat ), are posesorul dreptul de a-l actiona in instanta pentru despagubire?

Multumesc anticipat
Intre timp m-am lamurit. Descendentii si sotul supravietuitor sunt mostenitori sezinari deci intra in posesia mostenirii direct, fara a fi necesara o actiune de punere in posesie. Din ce am mai studiat nu este musai ca bunurile sa se afle in posesia mostenitorului sezinar, ele pot fi in posesia unui pretins mostenitor pana la dezbatere si partaj succesoral.

In situatia in care bunul este doar in posesia unuia dintre mostenitorii sezinari, ce drept au ceilalti sa culeaga fructele acestui bun?