Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura speciala

folosesc o masina inscrisa pe tatal meu care mi a facut o procura ce imi da si drept de vinzare.Cit timp mai pot folosi masina dupa moartea acestuia,si ce drept au mostenitorii.ce complicatii imi poate aduce? multumesc.
Din momentul in care tatal dvs moare, procura se anuleaza.
Mostenitorii au toate drepturile. Mai bine faceti-va acte pe masina.
buna ziua!
mortea mandantului este una din cauzele de incetare a mandatului.
la succesiunea tatalui dvs vor veni mostenitorii acestuia din primul rand descendentii si sotul supravietuitor-daca este cazul.
birikino a scris:

folosesc o masina inscrisa pe tatal meu ...
Cit timp mai pot folosi masina dupa moartea acestuia...

Cat va place si cat timp nu va intreaba de sanatate alti mostenitori (sotia supravietuitoare si alti descendenti ai defunctului = frati/surori ai dvs., daca exista).
Sunteti descendent al defunctului. In aceasta calitate (descendent) sunteti si mostenitor sezinar (aveti posesia de drept a bunurilor succesorale). Luarea in stapanire a acestui bun mobil din masa succesoarala face si dovada acceptarii mostenirii. Singura complicatie ar fi ...;) vreo nerespectare a regulilor de circulatie.
Dezbateti totusi si mostenirea pentru a nu plati statului impozit de pomana. (daca trec 2 ani de la data mortii tatalui fara a fi fost dezbatuta succesiunea se datoreaza statului un impozit de 1% din masa succesoarala, in care, probabil, nu intra doar acesta masina)
bunul fiind al tatalui toti mostenitorii au dreptul la acesta