avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pe casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pe casa

buna ziua asa vrea si eu sa va intreb ceva...daca tatal meu a murit acum 5 ani da maicamea traieste si pe titlu de propietate e trecut el la teren intravilan si extravilan sa inteleg ca e si casa?maicamea are aparte 500h trecut pe titlu da doar atat extravilan.acum daca el e mort sotiei i-a revenit tot?ce acte mi-ar trebui sa imi treaca maicamea mie ca fiica casa?va multumesc tind sa mentionez ca ea nu mai are actelele pe casa decat titlurile banuiesc ca astea le gasim si la primarie nu?
Cel mai recent răspuns: justice86 , utilizator 13:03, 18 Februarie 2014
La decesul tatalui, bunurile acestuia se impart intre sotul supravietuitor si descendentii defunctului. Trebuie sa dezbateti succesiunea pentru a doabndi dreptul de proprietate asupra bunurilor mostenite si ulterior, daca mama doreste sa va transfere si partea ei din dreptul de proprietate astfel mostenit, puteti incheia o donatie sau o vanzare-cumparare.
eu mai am o sora da ea a spus ca nu vrea nimic deci vrea sa-mi cedeze partea si fratii lu taicamiu toti sunt morti.....multumesc frumos pentru rasp
Sora poate renunta la mostenire in acest caz in procedura de dezbatere a succesiunii.
daca imi puteti spune si mie cam ce ar insemna dezbaterea succesiunii?e costisitoare?va multumesc
la notar ce rude ar trebui sa se prezinte?

Alte discuții în legătură

Mostenirea dupa decesul tatalui lumiplai lumiplai BUNA ZIUA MA NUMESC LUMINITA SI VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS LA PROBLEMA MEA. PARINTII MEI AU FOST CASATORITI TIMP DE 2 ANI. DIN CASATORIA LOR ... (vezi toată discuția)
Masa succesorala teodorudaniela teodorudaniela Buna seara! Tatal meu a murit acum 12 ani.Noi suntem 3 frati,iar mama traieste .Nu am facut masa succesorala dupa tata si nici nu stim exact ce bunuri a avut ... (vezi toată discuția)
Succesiune foster foster Buna ziua si ma bucur ca exista un forum cu asa ceva ptr toata lumea. Am si eu o problema putin mai conplicata parerea mea in legatura cu succesiunea pe ... (vezi toată discuția)