Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua si ma bucur ca exista un forum cu asa ceva ptr toata lumea.
Am si eu o problema putin mai conplicata parerea mea in legatura cu succesiunea pe proprietate.In urma cu 6luni tatal meu a murit si nu a lasat nici un testament sau vri un contract de casa
Titlul de proprietate este pe numele bunicului meu care e mort.el avand frati dar in titlulu de proprietate este doar el titular.in urma decesului al tatalui meu a ramas mama si eu dar eu sunt pe numele lu maicamea de fata adica tata vitreg dar maicamea casatorita legal cu tata.mentionej tata nu mai are frati surori find unicul fiu al bunicului.
Intrebarea mea este ce demersuri trebuue urmate ca proprietar sa devina mama mea adica sotia legala al tatalui meu.:O.va multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Trebuie dezbatute doua sau chiar trei succesiuni daca si bunica este moarta. Acestea se dezbat cronologic, dupa data mortii fiecaruia si in final mama dvs intra in drepturi.
Multumesc ptr raspuns.Dar daca las totul balta si nu incep nici un demers ce consecinte urmeaza ptr ca sunt frati de al bunicului si surori de ai bunici mentionez bunica este si ia moarta tata find singurul fiu
foster, utilizator
Pentru ca bunicii au avut un fiu, pe sotul mamei dvs, nu conteaza ca bunicii au avut frati si surori. Singurul mostenitor al bunicilor este asa cum il numiti si dvs, tatal dvs, nu fratii sau surorile batranilor..
Decedatul(tatal care v-a crescut) fiind singur la parinti si parintii sai la randul lor morti, singura mostenitoare este mama dvs.
Trebuie sa faceti succesiunile, altfel mama dvs nu va putea beneficia legal de ceea ce batranii si apoi sotul sau au detinut. Daca va dori sa vanda ceva nu va putea fara sa existe certificate de mostenitor dupa toti cei 3 decedati.
Si mai ganditi-va ca peste ani cand nici mama dvs nu va mai fi pe pamant, dvs va vor reveni toate aceste bunuri de care nu va veti putea bucura.
Este bine sa incepeti deersurile mergand la notar.
Iti multumesc ffff mult ptr raspuns.
Am fost la un notar care mia spus ca trebuie sa aduc toate neamurile bunicilor sa semneze cum ca nu au pretenti la nimik si sa cedeze 25% ce le revine lor, mamei,dar tot odata a spus ca mamei ii revin 75% si 25 % lor adica neamurile bunicului (proprietar in acte )
Sincer as vrea sa incepem demersurile ptr succesiune dar nu stiu cu ce sa incep :sorry:
Multumesc ptr timpul dv de a citi problema mea si de a ma sfatui ce drum sa urmez.
foster, utilizator
foster a scris:

Iti multumesc ffff mult ptr raspuns.
Am fost la un notar care mia spus ca trebuie sa aduc toate neamurile bunicilor sa semneze cum ca nu au pretenti la nimik si sa cedeze 25% ce le revine lor, mamei,dar tot odata a spus ca mamei ii revin 75% si 25 % lor adica neamurile bunicului (proprietar in acte )
Sincer as vrea sa incepem demersurile ptr succesiune dar nu stiu cu ce sa incep :sorry:
Multumesc ptr timpul dv de a citi problema mea si de a ma sfatui ce drum sa urmez.

.