Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua si ma bucur ca exista un forum cu asa ceva ptr toata lumea.
Am si eu o problema putin mai conplicata parerea mea in legatura cu succesiunea pe proprietate.In urma cu 6luni tatal meu a murit si nu a lasat nici un testament sau vri un contract de casa
Titlul de proprietate este pe numele bunicului meu care e mort.el avand frati dar in titlulu de proprietate este doar el titular.in urma decesului al tatalui meu a ramas mama si eu dar eu sunt pe numele lu maicamea de fata adica tata vitreg dar maicamea casatorita legal cu tata.mentionej tata nu mai are frati surori find unicul fiu al bunicului.
Intrebarea mea este ce demersuri trebuue urmate ca proprietar sa devina mama mea adica sotia legala al tatalui meu.:O.va multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Notarul a avut dreptate 3/4 ii revine mamei dvs restul de 1/4 revine fratilor bunicilor.
Deci asta inseamna ca trebuie sa i despagubesc pe toti ceilalti cu 25℅ din valoarea totala a imobilului?
25℅inpartit la cati vin la partajare?
Dar cum aflu valoarea totala ca sa le pot da 25%?
foster a scris:

Deci asta inseamna ca trebuie sa i despagubesc pe toti ceilalti cu 25℅ din valoarea totala a imobilului?
25℅inpartit la cati vin la partajare?
Dar cum aflu valoarea totala ca sa le pot da 25%?
Multumesc anticipat

Într-o situatie similara rudele au semnat fara pretentii avand in vedere ca stiau de acest lucru si au constientizat faptul ca ei nu au contribuit cu nimic la valoarea casei. Poate ca ar fi bine sa vorbiti cu ei si ve-ti fi surprins de buna credinta a acestora.:D Oricum cred ca ar trebui sa faceti acest lucru , iar valoarea va fi stabilita de un expert.