Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit cesiune societate + aport in natura active
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit cesiune societate + aport in natura active

O societate (SRL) are capital social 200 lei. In 2005 a achizitionat un teren cu 100.000 lei. Acum acest activ reprezinta 100% din valoare firmei (firma nu mai are activitate de cativa ani).

Terenul mai valoreaza acum ~ 300.000 lei. Eu vreau sa vand firma unei persoane care de fapt este interesata de acest teren. Daca am face cesiunea partilor sociale, trebuie sa platesc un impozit de 16% pe diferenta dintre valoare tranzactiei declarata la notar si valoarea nominala a actiunilor.

Intrebarea mea este daca pot sa fac un aport in natura cu acest teren in acest fel sa rezulte o valoare nominala a actiunilor mult mai mare (si aproape de realitate). Astfel voi plati impozit doar pe diferenta dintre valoarea tranzactionata si noua valoare nominala.

Cum se face aportul in natura? trebuie sa fac o evaluare cu un expert ANEVAR?

multumesc
Da, baza de calcul pentru impozitul pe castigul din cesiunea partilor sociale e diferenta intre valoarea efectiva vanduta si cea nominala.
Da trebuie un evaluator autorizat.