Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj divort cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj divort cu uzufruct viager

Buna ziua. de curand am divortat de sotie dupa o casnicie de 13 ani si avem 2 copii minori 12 si 7 ani. In cazul de partaj nu m-am inteles cu sotia cu care am dobandit o locuinta cu contract de vanzare cumparare in timpul casatoriei in urma cu 11 ani de la mama ei care si-a pastrat dreptul de uzufruct viager. Cand am cumparat locuinta arata groaznic asa ca am investit in ea sa o renovam. Acum ca am divortat am cerut sa fiu despagubit dar ele refuza mereu orice fel de discutie. le-am zis ca nu ma folosesc de nici un ban din imobil si le fac cont la copii. Intrebarea este pot beneficia de drept la partajul imobilului?, si care ar fi partea daca da?
veti partaja ce aveti, nuda proprietate, aveti dreptul prezumat de jumatate din cat valoreaza acum dupa imbunatatiri.
Puteti sa va invitati fosta sotie la mediere, poate ajungeti la un acord in privinta unei sume, macar sa v-o plateasca in rate.