Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj pt angajat perioada determinata cu 1/2 norma?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj pt angajat perioada determinata cu 1/2 norma?

Buna dimineata!
Am fost angajata pe perioada determinata 6 luni, 6 luni, respectiv 12 luni (cumulat 2 ani) , 1.04.2007-1.04.2009 la o institutie. In acest timp am fost si studenta. Intrebarile mele sunt :
1.Am dreptul la somaj pentru perioada lucrata,daca am fost incadrata in munca pe perioada determinata, dar si cu 1/2 norma? Daca da, ce suma ar trebui sa primesc? Tot 75% din salariul min brut sau alta suma in functie si de faptul ca am fost angajata cu 1/2 norma?
2. Pot primi somaj daca urmez o forma de invatamant? (facultate-ultimul an)

Va multumesc!
Am absolvit o facultate si inca sunt studenta la alta, nu pot beneficia de somaj daca am absolvit o facultate, dar inca sunt la alta studenta?
geny, utilizator
Din pacate, nu...Se considera ca, urmand o forma de invatamant nu va aflati in cautarea unui loc de munca. Veti putea beneficia insa de indemnizatie de somaj la absolvirea celei de-a doua facultati.