Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grila de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grila de salarizare

buna ziua!
va rog daca se poate sa-mi mentioneze cineva cum ar trebui sa apara in contractul colectiv de munca la nivel de unitate articolul referitor la grila de salarizare avand in vedere ca nu mai este obligatoriu sa apara coeficienti de ierarhizare dupa cum bine stim.

itm ne obliga sa facem mentiuni clare referitoare la nivelul salariilor. este posibil asa ceva???
multumesc

====
@ Interventie moderator

Din Regulamentul acestui Forum
1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/tag...

ana-cer, moderator
Luati ca exemplu, ceea ce era prevazut in fostul CCMUN , si anume :
Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2,
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3,
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.

Coeficientii de salarizare mai sus prevazuti se aplica la salariul minim negociat pe unitate sau la salariul minim brut pe economie (dupa cum se stabileste).
ana-cer, moderator