Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata sultei

Vă rog frumos, cum se poate adresa o somație creditorului ?
Creditorului ? creditorul e cel care are de incasat, de ce vreti sa il somati, nu vrea sa va primeasca banii ?
Ii adresati o notificare prin executor prin care il somati ca in X zile sa plateasca sulta intr-un cont ce il indicati in somatie. Daca nu se conformeaza initiati executarea ...
...fiind vorba despre o moștenire, eu tb. să plătesc sulta, dar persoana în cauză nu este de găsit, nu s-a prezentat la nici un termen, deși a fost citată de către instanță și prin mica publicitate.
Tot prin executor rezolvati.
Art. 1008

Consemnarea sumei sau a bunului

(1) Dacă creditorul nu se prezintă sau refuză să primească suma ori obiectul oferit, executorul judecătoresc va încheia proces-verbal în care va consemna aceste împrejurări.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1), debitorul, spre a se libera de datorie, va putea să consemneze suma sau bunul oferit la CEC Bank - S.A. sau la orice altă instituţie de credit ori, după caz, la o unitate specializată, iar recipisa de consemnare se va depune la executorul judecătoresc care a trimis somaţia. Procedura de consemnare a sumelor de bani este obligatorie pentru unitatea la care urmează a se face consemnarea şi nu poate fi condiţionată de existenţa acordului creditorului. Consemnarea bunurilor se face în condiţiile prevăzute de lege.
art 1009
(1) După consemnare, executorul judecătoresc va constata, printr-o încheiere dată fără citarea părţilor, efectuarea plăţii şi liberarea debitorului. Încheierea se comunică creditorului în termen de 5 zile de la întocmirea acesteia.
De ce va grabiti sa o platiti?